Officers

OFFICERS

PRESIDENT
Hon. Tony N. Leung
United States District Court

PRESIDENT-ELECT
Vildan A. Teske
Teske, Katz, Kitzer & Rochel

VICE PRESIDENTS, MONTHLY MEETINGS
Hon. Nancy E. Brasel
United States District Court

Jeffrey P. Justman
Faegre Baker Daniels

VICE PRESIDENTS, LEGAL EDUCATION
Katherine S. Barret Wiik
Robins Kaplan

Hon. Eric C. Tostrud
United States District Court

VICE PRESIDENTS, SPECIAL EVENTS

Laura L. Johnson
Faegre Baker Daniels

Arthur G. Boylan
Anthony, Ostlund, Baer & Louwagie

VICE PRESIDENTS, MEMBERSHIP
Adam W. Hansen
Apollo Law

Joel P. Schroeder
Best & Flanagan

VICE PRESIDENTS, DIVERSITY
Danielle M. Mair
United States District Court

Uzodima Franklin Aba-Onu
Bassford Remele

Hon.Elizabeth Cowan Wright
United States District Court

SECRETARY
Elsa M. Bullard
Faegre Baker Daniels

TREASURER
Michael Sawers
Faegre Baker Daniels

NATIONAL COUNCIL DELEGATE
Kristen G. Martilla
Lockridge Grindal Nauen

IMMEDIATE PAST-PRESIDENT
Kelly G. Laudon
Jones Day


EXECUTIVE COMMITTEE LEADERSHIP

VICE PRESIDENTS, EIGHTH CIRCUIT
(FEDERAL BAR ASSOCIATION)

David A. Goodwin
Gustafson Gluek

Adine S. Momoh
Stinson Leonard Street

CHAIRS, BAR TALK

Chad Pennington
Federal Defender’s Office

Kari M. Dahlin
Arthur Chapman Kettering Smetak & Pikala

CHAIRS, NEWER LAWYERS PROGRAM
Kyle R. Kroll
Winthrop & Weinstine

Ann E. Motl
Fish & Richardson

CHAIRS, COMMUNITY OUTREACH COMMITTEE
Amy S. Conners
Best & Flanagan

Lauren A. D'Cruz
Lind, Jensen, Sullivan & Peterson

Hon. William J. Fisher
United States Bankruptcy Court

Cari B. Heicklen
Jones Day
CHAIRS, GRANT COMMITTEE
Surya Saxena
United States Attorney's Office

Keiko L. Sugisaka
Maslon Edelman Borman & Brand

LAW SCHOOL LIAISONS
Christopher M. Proczko
Ballard Spahr

Cassandra Jacobsen
Cozen O’Connor

PRO SE PROJECT COORDINATOR
David A. Goodwin
Gustafson Gluek

CHAIRS, DIGITAL COMMUNICATIONS

Leon Wells
Fabyanske, Westra, Hart & Thomson

Ann E. Motl
Fish & Richardson

CHAIRS, INTELLECTUAL PROPERTY PRACTICE GROUP
Hon. Hildy Bowbeer
United States District Judge

Tasha M. Francis
Fish & Richardson
Nathan D. Louwagie
Carlson Capsers

CHAIRS, WHITE-COLLAR CRIME PRACTICE GROUP
Marnie E. Fearon
Gray Plant Mooty

Joseph H. Thompson
United States Attorney’s Office

CHAIRS, MASS TORT, MULTI-DISTRICT LITIGATION,
AND CLASS ACTION PRACTICE GROUP

Timothy P. Griffin
Stinson Leonard Street

Elizabeth R. Odette
Lockridge Grindal Nauen

Hon. Becky R. Thorson
United States District Court

CHAIR, GOLF TOURNAMENT
Aaron P. Knoll
Greene Espel

LONG-RANGE PLANNING COMMITTEE
Hon. Donovan W. Frank
United States District Court

Kelly G. Laudon
Jones Day

William J. Otteson
UnitedHealth Group

Tara C. Norgard
Carlson Caspers

Judge Susan Richard Nelson
United States District Court

DIRECTORS
Reynaldo A. Aligada, Jr.
Federal Defender's Office

Arthur G. Boylan
Anthony, Ostlund, Baer & Louwagie

Gregory G. Brooker
United States Attorney's Office

Amy S. Conners
Best & Flanagan

Lauren A. D'Cruz
Schaefer Halleen

Joseph T. Dixon, III
Fredrikson & Byron

W. Anders Folk
United States Attorney's Office

Tasha M. Francis
Fish & Richardson

Matthew D. Forsgren
Greene Espel

Timothy P. Griffin
Stinson Leonard Street

Phillip W. Goter
Fish & Richardson

Adam W. Hansen
Apollo Law

Cari B. Heicklen
Jones Day

Benjamin R. Kwan
Haller Kwan

Adine S. Momoh
Stinson Leonard Street

Ann E. Motl
Fish & Richardson

Surya Saxena
United States Attorney's Office

Joel P. Schroeder
Best & Flanagan

Rachel Zimmerman Scobie
Merchant & Gould

Lola Velazquez-Aguilu
United States Attorney's Office

select
select
select
select

Connect With Us...