Moot Court Competition


 

On March 27-28, 2014, the Younger Lawyers Division of the Federal Bar Association held its Seventeenth Annual Thurgood A. Marshall Memorial Moot Court Competition in Washington, D.C.

View a gallery of the winners

2014 Moot Court Participating Schools

Team #
School
1
Baylor Law School
Team A: Jessi Freud & Mark "T.J" Jones
2
Baylor Law School
Team B: Joe Craven & William Ytterberg
3
Benjamin N. Cardozo School of Law
Team: Carl Hurvich & Tim White
4
Charleston School of Law
Team: Hattie Everroad & James Nauck
5
University of Dayton School of Law
Team: Katherine Wright & Catherine Keller
6
Southern Methodist University - Dedman School of Law
Team A: Allison Payne & Cheyenne Rogers
7
Southern Methodist University - Dedman School of Law
Team B: Sarah-Michelle Steams & Michael Sheetz
8
Drexel University School of Law
Team: Stephany Gordon & Anthony DiJiacomo
9
Duquesne University School of Law
Team: Andrew Griffin & James Mazzocco
10
University of Florida - Levin College of Law
Team A: Adolph "Joey" Posey & Ian Dankelman
11
University of Florida - Levin College of Law
Team B: Amanda Bennis & Arielle Eisenberg
12
University of Maryland - Francis King Carey School of Law
Team A: Colin Grigg & Kristin Burnworth
13
University of Maryland - Francis King Carey School of Law
Team B: Laura Dunn & Saidah Grimes
14
George Mason University School of Law
Team: John Magruder & Billy Bang
15
Georgetown Law Center
Team A: William Hornbeck & Aparna Krishnaswamy
16
Georgetown Law Center
Team B: Beth Lipman & Nick Silverman
17
U.C. Hastings College of Law
Team A: Aaron Field & Nicole Horowitz
18
U.C. Hastings College of Law
Team B: Brooke McCarthy & Adriana Nusbickel
19
University of Kansas School of Law
Team: Anisha Thomas & Xavier Andrews
20
Louisiana State University Law Center
Team A: Anna Scardulla & Eddie Duhe
21
Louisiana State University Law Center
Team B: Sydnee Doolittle Menou & Sean Aiello
22
Marquette University Law School
Team: Kelly C. McNeer & Christine A. Lindstrom
23
St. Mary's University School of Law
Team: Stephen Bachran & Hannah Cottrill
24
University of Miami School of Law
Team: Jon Stamm & Danielle Singer
25
New York Law School
Team: Evan Bane & Jennifer Jimenez
26
Ohio Northern University - Claude W. Pettit College of Law
Team: Justin Delecki & Jamie Lutz
27
Pace Law School
Team: John Astarita & Joseph Fortunato
28
University of San Diego School of Law
Team: Lori Chiu & Blake Currey
29
Seton Hall University School of Law
Team A: Alison Gabinelli & Alan Blankstein
30
Seton Hall University School of Law
Team B: Marko Pesce & McKenzie Wilson
31
Temple University - Beasley School of Law
Team A: Alexandra Lastowski & Anthony Carissimi
32
Temple University - Beasley School of Law
Team B: Kristen Coleman & Adam Accay

33

Texas A & M University School of Law
Team: Eliana Albelbaisi & Stuart Keplar

34

Texas Tech University School of Law
Team: Daisy Chaparro & Lauren Welch

35

St. Thomas University School of Law
Team: Lucas Spaeth & Lea Westman

36

Texas Southern University - Thurgood Marshall School of Law
Team A: Caroline Ng & Julius Grey

37

Texas Southern University - Thurgood Marshall School of Law
Team B: Brandon Davenport & Ebonie Rocio

38

University of Virginia School of Law
Team A: Anna-Kay Richards & Peter Dixon

39

University of Virginia School of Law
Team B: Sean Welsh & Christine Tilema

40

University of Virginia School of Law
Team C: Nicole Scro & Cynthia McGrath

41

Western State College of Law
Team: Treana Allen & Kathleen McHale

42

Widener University School of Law
Team A: Timothy Bishop & Johelys Cecala

43

Widener University School of Law
Team B: Katie Adam & Philip McCarthy

44

William Mitchell College of Law
Team: Nikols Mendoza Colmenares & Ryan Francis

45

William S. Boyd School of Law at UNLV
Team A: Michael Paretti & Amy Rosen
46
William S. Boyd School of Law at UNLV
Team B: Shannon Clarke & Tonya Henderson


2014 Moot Court Winners
1st Place Brief: Seton Hall (Team 30)
2nd Place Brief: Drexel University School of Law (Team 8)
3rd Place Brief: Western State College of Law (Team 41)
 
1st Place Oralist: Kristen Coleman – Temple University School of Law (Team 32)
2nd Place Oralist: Stephen Bachran - St. Mary's University School of Law (Team 23)
3rd Place Oralist: Joe Craven – Baylor Law School (Team 2)
Best Final Round Oralist: Hannah Cottrill – St. Mary’s University School of Law (Team 23)
 
Overall Champion: St. Mary’s University School of Law (Team 23)
2nd Place: University of San Diego School of Law (Team 28)
3rd Place: Texas Tech University School of Law (Team 34)

select
select
select
select

Connect With Us...

   



WEBINAR: The Clean Air Act